پی ار پی برای خط خنده

خط خنده یا چین نازولبیال

چین نازولبیال، شیارهایی هستند که از کنار بینی شما تا کنار لب شما امتداد دارند. این چین ها اغلب اولین و قابل رویت ترین علائم پیری هستند. شما ممکن است در اوایل سی سالگی خود متوجه این چین ها یا عمیق تر شدنشان بشوید. برای بعضی از افراد، این چین ها خیلی زودتر گسترش می یابد. خوشبختانه اصلاح چین های عمیق نازولبیال خیلی آسان است. اگر شما به دنبال راهی ساده برای به عقب برگرداندن زمان هستید، هر چند در ظاهر پر کردن شیار های نازولبیال راه بسیار خوبی است.

متاسفانه، علی رغم اینکه برطرف کردن چین های نازولبیال بسیار آسان است اما پیشگیری از ایجاد آنها غیر ممکن است. ( البته بوسیله تکنیک لیفتینگ با نخ می توان تا حدود زیادی به این هدف نزدیک شد. ) در طی سال ها بدلیل لبخند زدن، خندیدن، صحبت کردن و جویدن، این چین ها بر روی صورت شما ایجاد می شود. اگرچه جلوگیری از ایجاد چین های نازولبیال غیر ممکن به نظر می رسد، اما وقتی آنها پر شده و صاف می گردند شبیه زمانی می شوند که شما جوانتر بودید.

شیار نازو لبیال می تواند به روش های مختلفی تصحیح شود. در این میان پر کننده های تزریقی از همه بیشتر به کار برده می شود. روش های دیگر شامل برداشتن شیار با جراحی، ایمپلنت گونه و لیفت صورت می باشد. در بین این روش ها، پر کننده های تزریقی ( فیلر ) کمتر تهاجمی می باشد. بسیاری از پزشکان برای بار نخست قبل از هر روشی، یک فیلر ( مثلا ژل ) را توصیه می کنند و در مراحل بعد در صورتی که شیار بسیار عمیق است و یا نیاز به جوان سازی بقیه قسمت های صورت هم وجود دارد، جراحی را پیشنهاد کنند.

شیار نازو لبیال می تواند توسط ژل های ریز پر شود: Juvederm، Prevelle silk ، Restylane، Sculptra و Radiesse

ژل یا فیلرها توسط راندن دیواره های شیار و بالا آوردن کف شیار، عمل می کنند. ژل یک راه حل بسیار ساده و در عین حال موقتی است و این می تواند هم خوب باشد و هم بد. فردی که از نتیجه حاصل از ژل راضی است، شاید آرزو کند که این ژل دائمی بود و در مقابل فردی که مایل است در آینده از روش های دیگر برای جوان سازی استفاده کند از موقتی بودن این روش راضی باشد. اگر شما به دنبال یک انتخاب کم ریسک و موقت برای برطرف کردن شیار نازولبیال خود باشید، احتمالا با پزشک خود در مورد تزریق ژل به توافق خواهید رسید.

ایمپلنت گونه ( پروتز ) که به برجسته کردن گونه هم موسوم است یکی دیگر از انتخاب هاست. در این روش جراح پلاستیک، یک پروتز کوچک را در ناحیه گونه جای می دهد. این کار به کاستن از قسمت بالایی چین نازو لبیال کمک می کند. فردی که این روش را انتخاب می کند باید در نظر داشته باشد که که این یک روش دائمی است حال چه نتیجه اش خوب باشد چه نباشد.

جراحی کشیدن صورت ( face lift ) هم می تواند به تخفیف شیار نازو لبیال کمک کند. البته این یک روش غیر ساده برای حل کردن مشکل ساده شماست! پس آنرا توصیه نمی کنیم. این جراحی بیشتر در مواردی توصیه می گردد که شما مشکلات دیگر زیبایی داشته باشید. در آن صورت قابل قبول است که شما از پزشکتان بخواهید که بر روی شیار نازولبیال متمرکز شود. باید توجه داشت که جراحی کشیدن صورت از روش های کم تاثیر در محو کردن شیار نازو لبیال است.

برداشتن شیار نازو لبیال توسط جراحی، از دیگر راه های در دسترس است. این روش بیشتر برای شیار های خیلی عمیق مناسب است و البته ثابت شده که اثر چشم گیری هم دارد. روش این کار هم همان طور که از نامش بر می آید، برداشتن شیار با جراحی است. این روش یک اشکال عمده دارد و آن بر جای ماندن اثر جراحی ست. در صورتی که به این روش فکر می کند، در مورد جوانب مثبت، منفی و خطرات آن با جراحتان مشورت کنید.