تجربه یک پی آر پی زانو

  • 1

تجربه یک پی آر پی زانو

دسته: مقالات

بهشت کلینیک: سلام و اوقات به کام جناب آقای روحی

لطفا در مورد خودتان و مشکلتان برای ما توضیح دهید.

آقای م. روحی: سلام و وقت شما هم بخیر باشه

بنده م. روحی 57 ساله ساکن مشهد هستم. در حدود 5 سالی بود که دچار درد در ناحیه زانوها شده بودم. البته قبل از آن در حدود 2 سال، در هنگام حرکت دادن زانو احساس صدا و لرزش در زانوها را داشتم ولی درد قابل توجهی حس نمی شد. به تدریج از 5 سال قبل درد در ناحیه زانوها بخصوص زانوی چپ آغاز شد و به تدریج به شدت آن اضافه گشت و در یک سال گذشته به حداکثر شدت خود رسید. درد حالت تیزی داشت به طوری که هنگام حرکت و نشستن و برخاستن انگار چاقویی را در زانوهایم فرو می کنند. درد زانوهای بنده با مصرف داروهای خوراکی و تزریقی مسکن تخفیف پیدا می کرد ولی با اتمام اثر این داروها مجددا شروع می شد. البته زمانی که زانوهایم را گرم می کردم هم درد کمتر می شد ولی وقتی مجددا سرد می شد درد به حالت اول برمی گشت. به خاطر درد در زانوهایم سطح فعالیت بنده کم شده بود. حس می کردم هنگام پیاده روی بدنم گرم می شود و درد زانوهایم تخفیف می یابد ولی بعد از تمام شدن فعالیت و به هنگام استراحت درد زانوها امانم را می برید و مجبور به استفاده از داروهای مسکن می شدم که البته آنها هم اثر موقت داشتند.

بهشت کلینیک: تا کنون چه اقدامات تشخیصی و درمانی برای مشکل زانوی خود انجام داده اید؟

آقای م. روحی: چهار و نیم سال قبل به پزشک ارتوپد مراجعه کردم. پس از معاینه، تشخیص اولیه ایشان آرتروز زانو بود. سپس برایم عکس رادیولوژی دستور دادند. پزشک بنده پس از رویت عکس ها ضمن تایید تشخیص اولیه خود شدت آن را در حد متوسط اعلام کردند. ایشان به بنده گفتند فاصله مفصلی زانو کاهش پیدا کرده و تا حدودی مفصل خوردگی پیدا نموده است. به یاد دارم ایشان از ایجاد خارهای استخوانی هم اسم بردند که یکی از عوامل درد زانوی بنده شده بود. از آن موقع تا سال قبل درمان هایی که گرفته بودم شامل قرص ها و کپسول های مسکن خوراکی، داروهای مکمل خوراکی مانند کلسیوم و غضروف سازها، پماد و ژل های موضعی مسکن و آمپول های تزریقی عضلانی و داخل مفصلی بوده است. آمپول های مسکن عضلانی حدودا یک روز تسکین درد را ایجاد می کرد. آمپول های داخل مفصلی هم شامل کورتون ها ( که به دلیل عوارضی که از آنها شنیده بودم تمایلی به استفاده از آن نداشتم )و هم شامل ژل های داخل مفصلی بود. این مورد آخر به نام آمپول های تاج خروس هم مشهور بود. مدت تاثیر و تسکین درد در مورد آمپول های داخل مفصلی برای بنده به حدود 3 ماه می رسید.

بهشت کلینیک: چطور با مرکز ما آشنا شدید؟

آقای  م. روحی: یکی از اقوام ما از طریق جستجوی اینترنتی و مشاوره تلفنی با این مزکز آشنا شده بودند و چون پس از انجام کار از بهبودی خود کاملا رضایت داشتند این مرکز را به بنده پیشنهاد دادند.

بهشت کلینیک: لطفا در مورد تجربه درمانی خود در این مرکز توضیح دهید.

آقای م. روحی: بنده ابتدا با مرکز تماس گرفتم و موفق شدم هم از طریق تلفنی و هم از طریق تلگرام با دکتر کاظم محقق مشاوره داشته باشم. با توجه به شرایط من، نظر ایشان انجام روش پی آر پی و تزریق آن در زانوهای بنده بود منتها توصیه ایشان این بود تا با همکاران ارتوپدشان هم مشاوره داشته باشم. من به 2 تن از پزشکان ارتوپد مراجعه کردم. نظر ایشان هم در مورد انجام این روش مثبت بود.

وقتی تصمیم قطعی خود را مبنی بر انجام روش پی آر پی به عرض دکتر محقق رساندم، یکسری توصیه های اولیه جهت آماده بودن برای انجام کار را به بنده فرمودند. این توصیه ها شامل عدم مصرف یکسری از داروها بخصوص مسکن ها بود که نباید از یک هفته قبل از پی آر پی تا چند هفته پس از آن مصرف می شد.

کلا طی 3 جلسه تحت درمان روش پی آر پی قرار گرفتم. فاصله جلسات با هم در حدود دو ماه بود.در طی جلسات درمان ابتدا مقداری خون از بازوی بنده گرفته می شد. خون در دستگاهی قرار می گرفت که پی آر پی را از خون جدا می نمود. پی آر پی به صورت مایعی زرد کدر بود که رنگش کمی به قرمزی می زد. قبل از تزریق پی آر پی، میزان کمی بی حسی بر روی زانوهای بنده تزریق گردید. بر خلاف انتظارم نسبت به تزریقات داخل مفصلی قبلی، تقریبا بدون درد بود. پس از تزریق برای زانویم پانسمان انجام گردید و توصیه شد تا روز بعد آن را باز نکنم. طبق توصیه دکتر محقق به مدت 2 روز در منزل استراحت کردم و از روز سوم کم کم فعالیت های عادی خود را از سر گرفتم. به مدت حدود 3 الی 4 هفته احساس پری و سفتی در زانوی خود داشتم و پس از آن بهبودی را به وضوح احساس نمودم. هر چند این احساس سفتی و پری در زانو را پس از هر بار تزریق داشتم ولی از طرف دیگر یک ماه پس از هر تزریق، کاهش درد و احساس بهبودی وضوح بیشتری پیدا می کرد.

در حال حاضر، از حدود 6 ماه قبل (2 ماه پس از آخرین تزریقم) کاملا احساس بهبودی می کنم و با توجه به تجربه معرفم که 2 سال است بهبودی را تجربه نموده، انتظار بنده هم همین است که درد و محدودیت حرکت به این زودی ها به سراغم نیاید. هر چند طبق بررسی هایی که کرده ام در صورت فشارهای ناخواسته به زانو و آسیب مجدد این روش تقریبا بدون محدودیت قابل انجام است. به نظر بنده طبیعی و بدون عارضه بودن این روش در کنار موفقیت های درمانی که داشته است، در آینده استقبال مردم از آن را بیشتر و بیششتر خواهد کرد. از جناب دکتر کاظم محقق بسیار سپاسگزارم و خیلی خوشحالم که به ایشان اعتماد کردم و امیدوارم تمام افرادی که به مانند بنده دچار مشکل درد زانو هستند و برای انجام این روش محدودیتی ندارند طبق صلاحدید پزشکشان بتوانند از این روش استفاده کنند و خدا به همه بیماران سلامتی علایت فرماید.

بهشت کلینیک: جناب آقای روحی از اینکه تجربه خود را برای ما بیان کردید و ما را مورد لطف قرار دادید کمال تشکر را داریم.

بهترین مرکز تزریق پی آر پی

پی آر پی زانو غرب تهران


1 دیدگاه

F

2019-01-15 در 6:15 ب.ظ

چه خوب😊

نظر بگذارید