آیا پی آر پی، درمانی ایمن و موثر برای آرتروز (استئوآرتریت) زانو است؟

  • 0

آیا پی آر پی، درمانی ایمن و موثر برای آرتروز (استئوآرتریت) زانو است؟

دسته: مقالات

بررسی اجمالی

روش های سنتی کنترل درد زانو ناشی از آرتروز (استئوآرتریت) شامل ضد التهاب ها، فیزیوتراپی، تزریق کورتون و جراحی هستند. در دهه گذشته، محققان بررسی کرده اند که آیا تزریق پلاسمای غنی از پلاکت ( پی آر پی ) می تواند برای درمان آرتروز زانو استفاده شود.

عوامل رشد در پلاکت های خون شما یافت می شوند. بر اساس تئوری، پی آر پی عوامل رشد موجود در خون را به منطقه آسیب دیده تزریق می کند تا باعث ایجاد بافت های جدید شود. تصور می شود که با این کار التهاب در بافت کاهش یابد. هنگامی که عوامل رشد پلاکتی با سلول های آن موضع ارتباط برقرار می کنند، به سلول ها این پیغام را می دهند که تقسیم سلولی و مهاجرت را آغاز کنند.  این باعث تشکیل بافت می شود.

پی آر پی  چقدر موثر است؟

یک متا آنالیز از سال 2017، 14 آزمایش تصادفی کنترل شده را در مجموع 1423 شرکتکننده بررسی کرد. این یافته نشان داد که پی آر پی در درمان درد ناشی از OA زانو موثر است. محققان خاطر نشان کردند که تزریق پی آر پی  در مقایسه با پلاسبو ( دارونما ) باعث کاهش نمره درد در پیگیری های 3، 6 و 12 ماهه گشته است. در مقایسه با کنترل، پی آر پی  به طور قابل توجهی بهبود عملکرد فیزیکی در این پیگیری ها را افزایش داده است. این مطالعه افزایش قابل توجهی در عوارض ناخواسته پس از تزریق را نشان نمی دهد.

کاندیداهای خوب برای این درمان چه کسانی هستند؟

اگر شما نتوانید علائم آرتروز زانو را از طریق روش های معمولی مانند ضد التهاب ها، تزریق کورتون و فیزیوتراپی کنترل کنید، ممکن است یک نامزد خوب برای انجام پی آر پی  باشید.

چگونه بیمار برای پی آر پی آماده می گردد؟

در مورد مواردی که باید قبل از درمان و بعد از درمان از آنها اجتناب کنید، با پزشک خود مشورت نمایید. دستورالعمل های زیر را دنبال کنید، به احتمال زیاد شما نیاز است:

از هفت روز قبل از پی آر پی از مصرف داروهای ضد التهابی پزهیز نمایدد
یک ام آر آی زانو داشته باشید تا پزشک بتواند میزان آسیب را تعیین کند
فرد دیگری همراهتان باشد و شما را تا منزل برساند

قبل از انجام مراحل، همچنین باید با شرکت بیمه خود تماس بگیرید تا ببینید آیا آنها هزینه های این روش را پوشش خواهند داد.

این عمل به چه صورت انجام می شود؟

برای انجام این روش در ابتدا دکترتان مقداری خون را از دستتان خواهد کشید. سپس پزشک نمونه خون را به مدت چندین دقیقه در دستگاه سانتریفیوژ قرار می دهد. دستگاه سانتریفوژ خون شما را به اجزاء زیر جدا می کند:

سلول های قرمز خون
گلبول های سفید خون
پلاسما
پلاکتها

پزشکتان از این نمونه خون که سانتریفوژ شده برای استخراج پی آر پی استفاده خواهد کرد. پزشک زانو را بی حس کرده و پی آر پی را به داخل منطقه تزریق می کند. پس از آن، قبل از ترخیص شما 15 دقیقه استراحت خواهید نمود.

این روش حدود یک ساعت طول خواهد کشید.

پس از عمل چه اتفاقی می افتد؟

پس از انجام این روش، هر 2 تا 3 ساعت یکبار به مدت 20 دقیقه بر روی زانوی خود یخ بگذارید. این کار را برای مدت سه روز ادامه دهید. اگر درد زیادی داشته باشید، ممکن است لازم باشد داروهای ضد دردی را نیز مصرف کنید ( طبق تجویز پزشکتان ). از شما خواسته خواهد شد که فعالیت بدنی خود را محدود کنید و از فعالیت هایی که وزنتان را روی زانو قرار می دهد اجتناب کنید. پزشکتان در مواردی ممکن است برای کاهش فشار وزن بر زانویتان، استفاده از عصا را برایتان تجویز کند.

6 تا 8 هفته پس از انجام عمل برای ارزیابی اثربخشی از طریق پزشکتان پیگیری نمایید. این مشاوره همچنین در مورد مراحل بعدی درمان خواهد بود.

آیا خطراتی وجود دارد؟

پی آر پی از خون خود فرد استفاده می کند، بنابراین خطر ایجاد عوارض کم است. با این حال، برخی از خطرات نادر شامل موارد زیرند:

عفونت موضعی
درد موقت در محل تزریق
تورم موقت در زانو

از پزشک خود در مورد علائمی که ممکن است نشانه ی عارضه ای باشد و علائمی که نیاز به خبر کردن پزشک دارد سوال کنید.

گزینه های دیگر درمانی من چیست؟

چند روش دیگر وجود دارد که ارتوپدی ها برای کنترل درد ناشی از استئوآرتریت ( آرتروز زانو ) آنها را توصیه می کنند. اکثر این روش ها می تواند در همراهی با پی آر پی  مورد استفاده قرار گیرد.

کاهش درد  در آرتروز

از یخ و حرارت بر روی زانو استفاده کنید
برای ایجاد یک برنامه ورزش خانگی با یک فیزیوتراپیست تعامل کنید. برنامه ورزش خانگی توصیه شده ی خود را دنبال کنید.
می توانید از داروهای ضد التهاب بدون نسخه ای مانند ایبوپروفن (ادویل) و داروهای تسکین دهنده درد مانند استامینوفن (تیلنول) را مصرف کنید.
استفاده از وسایل پزشکی مانند عصا، بریس، و کفش های ضربه گیر را در نظر داشته باشید.
از پماد های تجویز شده توسط پزشکتان استفاده کنید.
با پزشک خود در مورد تزریق کورتیکواستروئید (کورتون) یا تزریق ژل هیالورونیک مشورت کنید.
در موارد شدید و یا مواردی که حداقل بهبود علائم دارند، جراحی را در نظر داشته باشید.

چشم انداز پی آر پی چگونه است؟

پی آر پی یک روش نسبتا کم درد و کم خطر است که برای تحریک رشد در بافت های آسیب دیده از خون خود فرد استفاده می کند. شواهد اخیر نشان می دهد که پی آر پی  می تواند درمانی مؤثر در مدیریت درد استئوآرتریت (آرتروز) زانو باشد. با این حال، تحقیقات بیشتر برای نشان دادن مزایای دیگر آن ضروری است. شما می توانید پی آر پی را همراه با سایر روش های کنترل درد زانو ناشی از آرتروز استفاده کنید. با این حال، آگاه باشید که شرکت های بیمه از نظر پوشش پی آر پی متفاوت هستند.

بهترین مرکز برای پی آر پی زانو غرب تهران

بهترین مرکز برای پی آر پی زانو تهران


نظر بگذارید